Email: info@golcuksarayliorcunturizm.com
 
 
HABERLER
YAKLAŞIK OLARAK 1200 YILLIK ÇINAR
Orjinal Resim

“Saraylı-Örcün Tarih Koridorunda Doğal Yaşam” Projesi kapsamında, Saraylı Köy Meydanı’nda bulunan Saraylı Anıt Çınar Ağacın tedavisi ve yaş belirlemesi yapıldı. Konusunda uzman deneyimli bir orman mühendisi tarafından yapılan yaş çalışmasında; Saraylı Anıt Çınar Ağacının Yaşı 1224 yıl olarak belirlendi

 

TARİH KORİDORUNDA ASIRLIK ÇINAR

Gölcük’ü  turizm cazibe merkezi haline getirme konusunda kararlı olan, bu konuda çalışmalara hız veren ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in, önemsediği ve başarılı bir şekilde devam eden, amacı bölgenin tanıtımının yapılması, doğal ve kültürel olarak cazibe merkezi haline getirilmesi olan proje kapsamında; Gölcük Belediyesi projelerinden olan, Belediye Başkanı Ellibeş başkanlığında, Turizm Birlik Müdürü Ayşe Dışpınar koordinatörlüğünde, MARKA ve Gölcük Belediyesi desteğiyle yürütülen, “Saraylı-Örcün Tarih Koridorunda Doğal Yaşam” projesi kapsamında, Saraylı Köy Meydanı’ndaki tescilli asırlık çınar ağacının tedavisi ve yaş belirleme çalışması dün köy meydanında yapıldı. Sıcak, soğuk, yağmur, kar, fırtına her şeye rağmen yüzlerce yıl yaşayan asırlık anıt ağaç. Doğal ve kültürel mirasımızın en özgün temsilcisi olan anıt ağaç, yüzyıllar içerisinde pek çok tarihsel olaya tanıklık etmiştir.

 

DEV ÇINARIN TEDAVİSİ DE YAPILDI

Doğal ve kültürel mirasımızın en özgün temsilcisi olan anıt ağacın korunması ve gelecek kuşaklar için saklanabilmesi amacıyla, proje kapsamında tedavisi yaptırılmıştır. Ağacın tedavisi “Ağaç Koruyucu Sistemlerde Yenilik” adlı patentinin teknik esaslarına göre, Orman Yüksek Mühendisi Teoman Varol tarafından yapıldı. Teoman Varol, Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde ve değişik illerde, birçok anıt ve anıtsal ağaçlarda oluşan hastalıklı, kanserli ağaçların tedavisinde çalışan  konusunda uzman deneyimli bir mühendis. İklim, çevre koşulları göz önüne alınarak yapılan yaş çalışmasında; Saraylı Anıt Çınar Ağacının Yaşı 1224 yıl olarak belirlendi. Proje kapsamında örnek incelemesi yapılan, Bursa Cumalıkızık gezisi sonrasında  yöre kadınları tarafından, Saraylı Meydanında her pazar günü yöresel ürünler pazarı kuruluyor. Buraya gelenler asırlık çınar altında, gözleme+çay içme ve yöresel ürünlerden alma imkanı buluyor. Yapılan çalışmalardan oldukça memnun olan yöre halkı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeşe teşekkürlerini bildirdiler.

 

Arşiv  l 
Yazdır  l 
l Fotoğraflar
 
 
Termal Turizm Birliği  
Ana Sayfa |
Ne Nerede? |
Sanal Tur |
Aktiviteler |
Doküman |
İletişim |
Gölcük |
  Yazılım K7

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu Web Sitesi T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın desteklediği "Kocaeli Gölcük Başiskele Termal Turizm Merkez Birliği " projesi/faaliyeti kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluk "site sorumlusu Kocaeli Gölcük Başiskele Termal Turizm Merkez Birliğine"ne aittir ve T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın görüşlerini yansıtmaz.